Sběrové aktivity

V naší škole třídíme baterie, chráníme tím přírodu

Víte, co všechno se dá vyrobit z použitých baterií? Je toho hodně, protože ze 100 kg baterií získáme recyklací 65 kg kovonosných surovin. Nejvíce zinku, oceli a manganu, a dále také nikl, olovo, kadmium, kobalt, měď, a dokonce v malém množství i stříbro. Tyto kovy mají využití například ve stavebnictví, ale dají se z nich vyrobit třeba nové popelnice nebo také zinkové krémy a mastičky proti miminkovským opruzeninám, sklokeramické desky, hudební nástroje, hračky nebo šperky. 

Baterie poctivě sbíráme i u nás v základní škole. V minulém školním roce 2018/2019 jsme v rámci programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět vytřídili 481 kg použitých baterií, což představuje 313 kg kovonosných surovin. Tato sběrová čísla nás řadí mezi nejaktivnější školy v republice. Od neziskové společnosti ECOBAT, která zajišťuje sběr a recyklaci baterií v České republice, jsme za naši činnost obdrželi Děkovný list. 

A proč je recyklace baterií tak důležitá? Důvod je jasný – jde nám o ochranu životního prostředí. Pokud bychom baterie hodili do běžného odpadkového koše, putovaly by odtud do popelnice a pak na skládku. A protože baterie obsahují škodlivé látky, včetně těžkých kovů, v přírodě by znečišťovaly ovzduší, půdu a vodu. Když však baterie odevzdáte u nás ve škole nebo s nimi ujdete pár desítek metrů k jinému nejbližšímu sběrnému místu, umožníte, aby byly předány k recyklaci. A to je to nejlepší, co pro použité baterie můžete udělat. Dáte jim šanci na nový život – aby z nich mohly vzniknout nové produkty. 

Bez třídění a recyklace bychom všechny již zmíněné kovy museli získat těžbou nerostných surovin. Jejich zdroje jsou omezené a každá úspora má velký smysl. Především proto bychom měli vždy dávat přednost opakovanému využití věcí před jednorázovou spotřebou. A to platí obecně, nejen pro baterie. Myslete na to, když například budete zvažovat, zda si koupíte pití do kelímku na jedno použití, v PET lahvi či zabalíte svačinu do igelitového sáčku, nebo dáte přednost opakovaně využitelným obalům. Ukazujte každý den, že NEJSTE LÍNÍ dělat něco pro životní prostředí. Začněte sami u sebe. Stačí jednoduché, ale přitom velmi důležité věci. 

Každá baterie, která je předána k recyklaci, se počítá. A jsme rádi, že touto cestou i naše škola může přispět k ochraně životního prostředí.

Hana Sítková

Logo Ecobat
Děkovný list za sběr baterií
Obrázek recyklohraní

Sběrové aktivity ZŠ Hlohovec

1.
Naše škola se přihlásila do projektu na podporu ochrany životního prostředí s názvem Ukliďme si svět a sbírá elektroodpad a vyřazené baterie. Žáci mohou ve škole odevzdat vyřazené a nefunkční spotřebiče, které poté odveze firma Elektrowin a.s. Za každý odevzdaný spotřebič či nářadí dostane naše škola body a zúčastní se soutěže škol o ceny. Budeme tímto žáky zároveň motivovat a vychovávat k ohleduplnosti a ochraně našeho životního prostředí. Velké spotřebiče budeme skladovat na školní zahradě ZŠ, malé se vhazují do bagu na chodbě v přízemí. 
Evidenci přinesených spotřebičů vedou třídní učitelky, kterým žák nahlásí počet odevzdaných vyřazených spotřebičů či baterií. Na konci školního roku se vyhodnotí nejlepší sběrači, kteří jsou vyhlášeni a odměněni na školní akademii. 

Co všechno sbíráme

Velké spotřebiče
např. ledničky, televizory, mrazáky, sporáky, myčky, pračky, sušičky, mikrovlnné trouby, trouby na pečení, odsavače par, čističky vzduchu, el.topidla, el.plotny, el. sekačky, monitory PC apod., 

Malé spotřebiče (dáváme do bagu na chodbě)
vysavače – podlahové vysavače včetně akumulátorových, ruční akumulátorové vysavače, čistící stroje na koberce – mokré vysávání, tepovače apod., parní čističe, zařízení pro vysokotlaké čištění apod., žehličky a jiné spotřebiče používané k žehlení, mandlování a další péči o oděvy, šicí stroje, pletací stroje, vyšívací stroje, tkací stroje apod., fritovací hrnce, el.pečicí pánve, barbecue gril, raclette gril, toastovače, sendvičovače, opékače topinek apod., elektrické nože, svářečky folií, mlýnky na maso, mlýnky na kávu, espressa, varné konvice, el.otvírače konzerv, kávomlýnky apod., hodiny, budíky a zařízení pro účely měření, indikace nebo registrace času, fény, vysoušeče vlasů, kulmy, zubní kartáčky, holicí strojky, masážní strojky, epilátory, vysoušecí helmy, zastřihávače vlasů a vousů, žehličky na vlasy apod., váhy – osobní, kuchyňské apod., elektrické ventilátory malé, el.kráječe, ohřívače nápojů a pokrmů, kuchyňské roboty, mixéry, ruční mixéry, multikráječe, šlehače, citrusovače, odšťavňovače, parní hrnce, malé domácí pekárny, popkornovače, rychlovarné konvice, svářečky fólií apod., osvěžovače vzduchu, odpuzovače hmyzu apod., 

Elektrické nářadí a nástroje 
vrtačky – ruční, příklepové, aku vrtačky apod., pily – řetězové, okružní, pokosové, kotoučové apod., řezačky, obrážečky, obráběcí stroje, frézky, brusky, stroje na hoblování, hlazení, leštění, ohýbání, spojování drcení, vrtací, sekací, bourací kladivo apod., nástroje pro nýtování, přibíjení nebo šroubování nebo pro odstraňování nýtů, hřebíků, šroubů nebo pro podobné účely – aku a el.šroubováky, el.sponkovačky, nýtovací kleště apod., nástroje pro pájení, svařování nebo podobné použití – pájky, svářečky apod., drobné nástroje a zařízení apod.

Vyřazené baterie vhazujeme do zeleného boxu na chodbě v přízemí. 
2. 
Sběr papíru
 – provádíme 2x ročně, v květnu a listopadu. Tříděný a svázaný starý papír přivezou rodiče žáků ve stanovený den na skládku ke škole, odvoz papíru je pak následující den svozovou firmou. Doma každý rodič tento papír zváží a napíše svému dítěti do deníčku přibližné množství odevzdaného papíru. Třídní učitelé pak vyhodnotí celkové množství sběru za svoji třídu a vítěze třídy. První tři nejlepší sběrači jsou vyhlášeni a odměněni na školní akademii. 

Logo - Recyklohraní